Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zielony Las dawniej

Już w V – VII wieku obszar Łużyc Dolnych, na którym historycznie znajduje się Zielony Las (wschodnia część), zamieszkiwany był przez wschodni odłam Dolnołużyczan – Żarowian oraz inne ludy serbskie.

Przez tutejsze tereny przewinęły się rody Dziewinów, Packów, Bibersteinów oraz Promnitzów, pozostawiając po sobie wiele historycznych obiektów  i pamiątek związanych z kulturą Łużyc. Należy zaznaczyć, że dopiero pod koniec II Wojny Światowej, okolice Żar stały się własnością Polski, zyskując jednocześnie miano stolicy wschodniej części Łużyc.
 
Las Żarski od stuleci był miejscem atrakcyjnym dla osadników, pustelników i rozbójników, czego dowodem są m. in. pozostałości grodziska kultury łużyckiej nieopodal Żarskiej Arkadii, pustelnia opata Franciszka II czy tzw. Góra Rozbójników. 
 
Żarska Arkadia
 
W Zielonym Lesie, przy dawnym trakcie pocztowym z Żar do Zgorzelca, stał niegdyś barokowy kompleks pałacowo – parkowy, wybudowany na zlecenie Erdmanna II von Promnitza, dworzanina polskiego króla i elektora saskiego Augusta II Mocnego. Pałac wybudowany na planie krzyża św. Andrzeja był obiektem bardzo oryginalnym i niespotykanym na terenie Łużyc oraz rzadkim w skali europejskiej. Miejsce zwane Żarską Arkadią powstało w latach 1706 – 1709 na szczycie sztucznie podwyższonego wzgórza. Wokół pałacu, nazywanego również myśliwskim rozpościerał się park ze zwierzyńcem, w którym trzymano zwierzynę łowną. Budynek okalały liczne rzeźby parkowe, z których wybrane można obecnie obejrzeć w parku Żarskiego Domu Kultury przy ulicy Wrocławskiej. Niestety w 1963 roku pałac został całkowicie zburzony. Pozostało jedynie wzgórze z nielicznymi śladami dawnej świetności.
 
Las Żarski od XIX wieku stanowił ważny punkt turystyczno - rekreacyjny, o którego atrakcje (pomniki, wieża widokowa, trasy narciarskie, miejsca postojowe) dbała żarska organizacja pod nazwą Związek Upiększania Miasta (link do Organizacji). Miejsce to przyciągało wielu zwiedzających, którzy mogli zatrzymać się w okolicznych zajazdach i zjeść posiłek w restauracji pod nazwą „Grüner Wald", oferującą swe kulinarne specjały w latach 20-tych ubiegłego wieku.
 
Archiwalna pocztówka z pozdrowieniami z Zielonego Lasu. Źródło: Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 
Miejsca historyczne w Zielonym Lesie, które warto zobaczyć:
 
  • Pomnik upamiętniający niemieckich żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej – usytuowany jest w północno-zachodniej części Zielonego Lasu, przy wyjeździe z Żar w kierunku miejscowości Łaz. 
  • Głaz „Głos Lasu" – znajduje się po prawej stronie szlaku turystycznym prowadzącego do  Wzgórza Pałacowego. 
  • Dawny Trakt Pocztowy – swój początek ma przy miejscowości Łaz i prowadzi przez rejony „Dębowego Ogrodu", „Dziczej Ostoi", „Czyżykowej Góry", aż do „Wzgórza Pałacowego".  
  • Żarska Arkadia – Wzgórze Pałacowe znajdujące się w północno-wschodniej części Zielonego Lasu, niedaleko drogi prowadzącej do miejscowości Łaz. 
  • Euterpe – obszar  w „Bukowym Wądole" z wyznaczonym niegdyś w formie kamiennego kręgu miejscem odpoczynku dla turystów.

Pocztówka przedstawiająca dawne Euterpe.  Źródło: Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.